Государственная научно-исследовательская лаборатория
контроля качества лекарственных средств

07.10.2022. Акустична травма: як не оглухнути від війни.

Високі децибели від пострілів, вибухів та канонади, які протипоказані людському вуху та мозку, можуть призвести до гострої акустичної травми з незворотними наслідками.

Загалом шум високої інтенсивності негативно впливає на роботу вестибулярного апарату, який координує функції кори головного мозку, кровообіг.

Викликає зміни в роботі серцево-судинної системи, провокуючи зміни тонусу та ритму серцевих скорочень, зміни артеріального тиску, головний біль та запаморочення.

Дуже страждає від шуму нервова система: підвищується внутрішньочерепний тиск, знижується гострота зору та активність мозку, порушуються обмінні процеси організму.

З боку травної системи може змінюватись кислотність та зменшуватись виділення шлункового соку, провокуючи гастрит, порушуватиметься нормальна функція шлунка.

Посилюється стрес, якого і так вистачає, внаслідок активізації виділення гормонів кортизолу, адреналіну і норадреналіну.

Як захистити слух?

У випадку з військовослужбовцями, які щодня ризикують його втратити, отоларингологи рекомендують використовувати спеціальні навушники або беруші для військових.

Так звані активні навушники приглушають занадто гучні звуки інтенсивністю вище 85 дБ, але при цьому посилюють тихі звуки менше 20-40 дБ. Це і захищає від гуркоту, і дозволяє все чути та орієнтуватися у просторі. На жаль, «рекомендовано» не означає «забезпечене», тому цим важливим на війні аксесуаром наших захисників забезпечують переважно волонтери.

Щодо цивільного населення, способи профілактики втрати слуху споконвічні, банальні, але нічого нового ніхто поки що не придумав.

Під час обстрілу закрити вуха руками, подушкою, одягом і відкрити рот, час від часу ковтаючи слину.

По можливості використовувати шумопоглинаючі або звукоізоляційні навушники.

Використовувати звичайні накладні навушники або беруші.

Якщо протягом трьох днів залишається відчуття закладеності вух або звук проходить ніби крізь вату, слід звернутися до отоларинголога. Відсутність лікування може загрожувати повною втратою слуху.

У разі використання слухових апаратів можна зменшити звук, щоб захиститися від гучних звуків. Зовсім відключати їх під час обстрілів не рекомендується – це наражає на додаткову небезпеку.

Не зайвим буде дотримуватись і мирних правил профілактики:

- відмовитися від навушників-вкладишів на користь накладних;

- слухати музику в навушниках не довше години на день на гучності не вище 60%;

- уникати звуків працюючих електроінструментів, садової техніки, будівництва;

- зменшити кількість одночасно працюючої побутової техніки вдома, наприклад, пральна машина, що гудить, і працюючий фен – вже перебір;

- знизити гучність працюючого телевізора, радіо, гаджетів.

Першоджерело матеріалу – читайте ТУТ>>>